Hírek

Zenemajális

A Filinapi zenésztalálkozónk és erdőültetés a május 1. majális bulik folytatása lett. A 90 vendégünk és a 150 fős Fili tagjainak ábrázatáról lerítt a majálisi zöldág-hordás, családi piknikek és két napos lumpolás.

A négy ifjúsági együttesnek, akik pénteken délután 5 és 9 óra között bemutatkoztak, még sohasem adódott lehetőség egymás meghallgatására. A Magyar Művészeti Akadémia és a Fili43 zenei napok szervezés remek alkalmat biztosított erre.
Fegyelmezett, tiszta és jól szervezett zenekarokat láthattunk, mindenikük a saját egyéniségükhöz illő repertoárral. 

Az udvarhelyi Allegra Barokk vonósegyüttes a barokk muzsikától a filmzenékig, a sepsiszentgyörgyi Szerenád szimfonikus zenekar a romantikus népszerű zeneszámoktól a fúvószenéig, a csíki Nagy István Művészeti Líceum szimfonikus zenekara (kipótolva vendégzenészekkel) pedig változatos barokk, klasszikus és romantikus műveket adott elő.

A Gyermekfili hozta a maga formáját a magyar népdalfeldolgozásokkal és a népek dalaiból való válogatással.

A szombati csemeteültetésre ragyogó nyári időt rendelt a Fennvaló, a közös bogrács- étkezés zárta a Művészeti Akadémia égisze alatt megszervezett szentegyházi Zenei Napokat.

A következőkben Katona Szabolcs fényképes krónikáját nézheted meg itt, Farkas Antal filmecskéjét a Gyermekfili előadásából pedig itt.

Művésztalálkozó 43

Megszoktuk a Filinapokat. Része lett az életünknek a május eleji nyüzsgés. Most a Fili43 alkalmával sem lesz másképp, a mellékelt program mutatja
Erdélyi ifjúsági zenekarok találkozója lesz, ami az eredeti terv szerint több résztvevőt jelentett volna. Betegség, váratlan vizsgaidőszak és a május elsejei hosszú hétvége miatt sajnos nem láthatjuk kolozsvári, marosvásárhelyi és debreceni együtteseket, viszont a székelyföldi zeneiskolák muzsikusai igényes műsorokkal jelentkeznek.

Már délben megérkeznek a csíkiak, amíg próbálnak az udvarhelyiek étkeznek, majd végül a sepsiszentgyörgyiek is befutnak. Összesen 100 vendégmuzsikus színesíti a zenei napokat. Hozzávetőlegesen fele szállásra is itt marad a Múzeum Szálló, Tűzoltólak és családok fogadásában. Ők részt vesznek a hagyományos szombati csemeteültetésben. Alkalmuk lesz ellátogatni a Székelyföld Közepe Sziklához bográcsos ebéd után.
Az idei hangversenyen a Fili 12 Leg-Díjasát is megtapsolhatjuk, Szalai István és Erzsike támogatásával.

Fő támogatónk a Magyar Művészeti Akadémia és a Szentegyházi Gyermekfilharmonikusokért Alapítvány.
Segítségükkel a vendégegyüttesek szállítási költségeit is megtérítjük.

 
     

Csöppnyi tábor

2025. április 22-24. - kedd-szerda-csutörtök - folytattuk az évek óta tartó alkotótáborunkat. 25 fővel működtünk fele arányban festő, fele hímező csapat volt. A Mártonffi alsó osztálytermeiben dolgozhattunk - köszönjük nagyon szépen. Hírtelen kellett véget vetni csütörtök délben hiszen a táborvezetők (Haáz Katalin, Mihály Zsuzsa) sürgős teendők miatt elutaznak. Az ebédezés a Szépasszony vendéglőben volt, a szállólakók reggelijét, vacsoráját Enikő és Erzsike biztosították.

Az alkotótáborunk eredménye 5 gyönyörű kisszék, ami ajándékba készült a nyári turné fogadói számára. Felejthetetlen élmények továbbra is az étkezéseket követő rövid szavaló-éneklő gyermekelőadások. A Bútorfestő tábor nemcsak virágos eredményeket hozott, hanem a fiúk az iskola udvarán levő padokat zöldre festették, az újonnan elkészült virágosládákat pedig barnára kenték. A táborszervezésre az anyagi támogatást a budapesti Filiért Alapítvány támogatta. 

A tábor szerda déli pillanatait Katona Szabi örökítette meg, itt látható!

Szintén értékes esemény zajlott nagypénteken a kultúrház nagytermében: Szabó Enikő idén is tojásíró kalákára hívta a lányokat. Több mint 80 fő fordult meg és hímezett tojásokat a közös eseményen. Ez alkalommal is Katona Szabi készített képeket, nézzétek meg!

Erdélyi Közművelődési Egyesület


Szülőföldünk második legrégebbi közülete, az EMKE 140 éves lett a múlt szombaton. 
A többnapos rendezvénysort a Gyermekfili zárta a virágvasárnap előtti estén. A kolozsvári Szent Mihály templom zsúfolásig telt. A Fili a 10 fokos hideg ellenére kitett magáért. Tiszta hangú, színes koncertünk volt. 

Az eseményre már több hete készültünk, így váratlanul ért a hír, hogy a Gyermekfili meghívását lefújják, mert dr. Széman Péter EMKE-elnök nagyon súlyos tüdőbetegséggel kórházba került. Ez a fordulat a számunkra elképzelt anyagi alapot is meghiúsította. 
A szállítás és étkezés költségét végül közös elhatározással a Primissima díjunkból fedeztük.

Az itthoni virágvasárnapi teendők az egyik buszt és a mikrobuszt hazavezényelték, ők a vacsora elfogyasztása után este fél 11 órakor el is indultak, 3 óra körül már itthon ágyba kerültek. 
A maradék 100 főt a Tálentum Iskola és a kolozsvári zeneiskola tanulói fogadták be családjaikhoz, amiből 25-en az Agapé Szálló vendégei voltunk.
Étkezésünk a Farkas utcai református bentlakás diákkantinjában zajlott, ahol ebéd-csomagot is pakoltak a vasárnapi hazaútra.

A Filisek székelyruhában vettek részt a virágvasárnapi bevonuláson és szentmisén, de nemcsak ez az élmény érte őket. A szombati megérkezéskor három csoportra oszlottunk, zöme a Botanikus Kertbe ment látogatóba, a maradék pedig a Házsongárdi temetőt ill. a városközpont nevezetességeit látogatták meg.

Mihály Gusztiék idegenvezetőket szereztek a csapatok számára, Kostyák Juli pedig a szállásolás összeírását, kiosztását, lebonyolítását vállalta magára.
Szűk két napos kolozsvári turnénk mintha egy hétig tartott volna, annyi élmény és munka szorult belé. 

Kiszállásunk különlegessége Jaïra volt, aki másodhegedűsként szolgált a Filiben.

A Mihály Guszti rövid videóit itt, Katona Szabi képeit pedig itt nézheted meg.

JAÏRA

Teljes neve Jaïra Hibbel. A filivel Zwolle-ban találkozott a nyári Holland turnénkon, a koncertet követően különleges kéréssel állt elő: szeretne Szentegyházára látogatni 2025 tavaszán. Kíváncsi a zeneoktatásra, hangszerórákra, kóruspróbákra. Nem vettem komolyan, hiszemhalátom érzésem volt - mostanig. Április 4-én Kolozsvárra érkezett, a reptéren Haáz Kati várta, pár napja már vendégünk. Magas növésű, 17 éves iskolás lány, 4 nyelvet beszél, magas szinten zongorázik és hegedül. Zseniális képességű diák buzgón tanul magyarul, remekül szolmizál, naplót ír.  A csűrkalandot pillanatok alatt végigmászta, a filipróbán az I. hegedűben könnyedén prima vistázott Elekes Domi mellett. Alig várja a kolozsvári kiszállásunkat, ahol II. hegedűsként szeretne részt venni a koncerten. Mindemellett a matematika számára az igazi kihívás. Bolyai  Appendixe a kedvenc olvasmánya. Napi jegyzeteit németül  írja, megígérte, hogy miután befejezte erdélyi élményeinek lejegyzését, elküldi. Ez lesz a honlapunk újabb német nyelvű olvasmánya!

Köszönjük Hermán Jánosnak zwollei barátunknak és Haáz Katinak ezt a különleges, váratlan ajándékot!  IS!

El kell mondani

Nálunk a március 15. és október 6. az év két jeles történelmi napja. Sokféle ünnepünk között ennek a kettőnek sajátos, jellegzetes érzülete van. Huszárok, lovak, templom, koszorúzások, díszbeszédek, fúvószene, szekerek... Mindezt bearanyozza az esti filihangverseny közösen a huszárokkal. 
Kevés eltéréssel rendszeresen újraéljük ezeket a pillanatokat, újra halljuk ugyanazokat a Kossuth-nótákat, újra és újra elénekelhetjük himnuszainkat. Megszokottá vált, mégsem fárasztó, mégsem unalmas, már kívülről tudjuk az egészet, mint a misén a Miatyánkot.

Akkor vennénk észre az erejét, jelentőségét, ha váratlanul megszűnne. 

Mint a napfény, mint a levegő, víz...
Az idei március 15. sem szólt nagyobbat, mint az elmúlt években, de most három nap elteltével még mindig tovább zengedez bennünk az érzés. A Gyermekfilharmónia előadása viszont rendszeresen nagyszabású újdonságokkal jelentkezik, noha a műsorban nagyot nem lehet változtatni.
Idei koncertünk különlegessége a váratlanul sok új zenekari tag bemutatkozása volt. A koncert végén felállítottuk a friss zenészeket, megkértük, tartsák fel hangszereiket és így mutatkozzanak be a közönségnek. A hangszererdőben egy fuvola, trombita, kürt valamint 11 hegedűt számolhattunk. Ezek a diákok javarésze 13 éven aluli, kicsi. 
Bizakodással tölt el, hogy a következő huszáros koncertjeinkre, a nagyok elbúcsúztatása után is megszólalhat a zenekar.
Megfeszített, komoly munkájukhoz mindannyiunk nevében gratulálunk!
 
Nemzeti ünnepünk, közös hangversenyünk pillanatait Veres Izolda, Katona Szabolcs, valamint Danis János örökítették meg.
Itt és itt láthatjátok! 

LÁNYOK ÜLNEK A TORONYBAN

Nőnapi vetélkedőnk színvonala felülmúlta várakozásainkat.
A jelenlévő hat homoródmenti család helyi, a békéscsabai pedig más tájegység (Kalotaszeg) dalaival, viseletével mutatkozott be. A válogatott szóló-és közös népdalok a bírálóbizottság dicséreteit is elnyerték.
A létszámverseny nyertese idén Kápolnásfalu és Szentkeresztbánya lett 46-46 fővel, Szentegyházasfalu 44 résztvevővel harmadik.

A többi település közösségei is bőséges létszámmal jelentkeztek, a szentegyházi huszárcsapat katonadalai zárták a dalostalálkozót. Ebédkor 278 főnek terítettünk. Katona Csaba remekelt, a Rékási bor is: mellette este fél 11-ig szólt a nóta.
A közönség sorait budapesti cserkészek színesítették, ők a békéscsabaiakkal együtt a Múzeum Szállóban laktak. A filis közösség ez alkalommal is kitűnően teljesített: fogadás, kínálkozás, felszolgálás, rendfenntartás, elpakolás, valamint a CDdalok-képek elkészítése komoly csapatmunka volt. Emellett a vetélkedő első díjait is sikerült megszereznünk.       

 Szabiképek ITT, valamint Mihály Tibor (Koci) videó ITT-falu, ITT-bánya .

 
  Lányok ülnek a toronyban aranykoszorúban,
  Arra mennek a legények sárig sarkantyúban
  Lányok vagytok, szépek vagytok, piros az orcátok,
  Kertbe mentem rózsát szedni szívem szakad rátok!

NÓTÁS NŐNAP

Homoródmenti Népdalvetélkedőt tartunk 2025. március 8-án Szentegyházasfaluban, amire szeretettel meghívjuk a homoródmenti falvak énekes közösségeit! Azért Nőnapon, mert az eredetileg elképzelt 1.-i időpontunk a Megyei Farsangtemetéssel esik egybe. Legalább jót dalolunk az ünnepeltekkel! 

Népdalos találkozónk programja, hasonlóképpen a korábbi alkalmakhoz a következő:

• 8:30 - 9 óra - a résztvevők bejelentkezése, bemutatkozás, sorshúzás (sorrend megállapítására)

• 9 - 13 óra - homoródmenti falvak dalosainak megmérettetése

• 13 - 14 óra - más vidékről érkezettek bemutatkozása

• 14 - 15 óra - közös ebéd, ezalatt a bírálóbizottság dönt

• 15 óra - eredményhirdetés, díjátadás, kiértékelés

• 16 - 22 óra - közös éneklés, beszélgetés

VERSENYSZABÁLYZAT:

1. Vetélkedőinken a települések énekesei CSALÁD-ként kell megjelenjenek! Kérjük az irányítókat, lehetőségük szerint minden korosztályt képviseltessenek a berendezett színpadon, még ha külön előadóként nem szerepeltetik is őket!

2. Helységenként a családokból 4 x 2 dalos jelentkezhet, minden korosztályban (kisgyermek 7-12 év, ifjú 12-25 év, felnőtt 25-60, idős 60-100 év). A fellépők számán a helyi adottságok szerint változtathatnak a vezetők.

3. A faluközösség (család) teljes fellépési ideje legtöbb 25 perc lehet.

4. A népdalénekesek versenylapot készítenek, a felsorolt dalokból egyet maga választ, egyet pedig a bírálóbizottság kérésére dalol el a versenyző. A versenylapokon a gyermekek és ifjak 10-10 éneket, a felnőttek 6, valamint az öregek 5 népdalcímet soroljanak fel, lehetőleg településük régi dalaiból.

5. A települések énekeseinek fellépési sorrendjét sorshúzással döntjük el.

6. A benevezett településről jelentkező énekesek közösen ülnek be a színpadra, onnan vezetőjük által meghatározott sorrendben állnak fel énekelni. A versenyzők fellépései közötti szüneteket csoportos énekekkel tölthetik ki.

Kérjük megerősíteni a részvételi szándékot az alább feltüntetett telefonszámok valamelyikén február 26-ig:

Gyermekfilharmónia, Haáz Sándor - 0744 763 513, Szabó Enikő 0740 342 167

e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

7. A vezetők hozzák magukkal a névsort.

A zsűri külön pontozza és díjazza a hiteles családi összképet (férfi, nő, gyerekek- minden korosztályból) és az eredeti helyi népviseletet.

DÍJAZÁS:

- A bírálóbizottság korosztályonként állapítja meg a díjakat.

- Az elbírálásnál figyelembe vesszük az előadott népdalok eredetiségét, hiteles előadásmódját, a népviseletet, hajviseletet.

- A vetélkedőn elhangzott énekeket rögzítjük, az előadásról fényképek készülnek. A hang- és képfelvételekből a kiértékelés után minden csoportot részesítünk. (CD)

- A csoportoknak ételt, italt,- bőséges ebédet biztosítunk.

Kultúranapozás


Nemcsak Hargita megyében, hanem mindenfelé, amerre a szem ellát előadások, műsorok, megemlékezések, díjátadások várták a közönséget a Magyar Kultúra Napjának időszakában.
Igen, himnuszunk születésnapja több, mint egy hetes rendezvény-sorozatokkal jelentkezett, amiben a Fili kétszeresen is bemutatkozhatott. 

ITTHON
A szentegyházi rendezvény január 19-én, vasárnap zajlott, ahogy azt az előző cikkben beharangoztuk. Számunkra az est fénypontját a Fili kórusa jelentette. Sándor Sarolta biztos kezű kórus-vezetését, a gyermekek tiszta éneklését a közönség vastapssal jutalmazta. Itt és itt láthattok részleteket belőle.
 A Gyermekfilharmónia együttes kórusát az elmúlt években zenekarral hallhatta a közönség. Váratlan meglepetés volt tehát, hogy most hangszeres kíséret nélkül a kórus egymagában is megtöltötte a termet harmóniával. Képek Veres Izoldától itt!

KÉZDIVÁSÁRHELYEN
Január 24., péntek, román történelmi ünnep, iskolai szabadnappal. A megszokott létszámmal jelentkezhettünk a kézdivásárhelyi ünnepi előadásunkra. A Nyergestetői emlékhelyen való megállást, hógolyózást, szavalatokat és a szentegyházi vonatkozású kopjafák felkeresését nem hagyhattuk ki, megannyi csokoládé-jutalom.
Az ebédet a kézdi Vadrózsa vendéglőben szolgálták fel, ismerős pincérnőnk is volt Pál Eszter Kézdiszentkeresztről, régi tánctáboros társunk.
A Vigadóba érkezésünkkor már zuhogott, a városnéző sétából  semmi sem lett. Nem is baj, komolyan felkészültünk a teltházas koncertre. A zenekar tiszta, a kórus fegyelmezett, a koncertszünetben pedig Gábor Judit tanítónő és Gáspár Heni kórustagunk a kézdiszentkereszti dalcsoportot mutatták be.
A hangverseny végén Tamás Sándor megyei elnök köszöntött, a közönségben is számos régi ismerős.
A magyar kultúrát az autóbuszokban éltettük: hazáig szólt a nóta.
 
Egyik fényképalbum itt látható! (Köszönjük VargyasiL. felvételeit)

Katona Szabi fotóit itt nézhetitek meg.

Isten, áldd meg ....

A filisek háromszor ünneplik meg a Magyar Kultúra Napját! 
* Itthon, Szentegyházán, január 19-én, vasárnap este lesz az ünnepély a jeles nap emlékére. A szervezők Éneklő Szentegyháza címmel a település valamennyi dalos csoportját színpadra hívták. 
Négy kórus és öt dalcsoport mutatkozik be, elsőként a Gyermekfilharmónia kórusa. Zenekar nélkül, három- és négy szólamban fognak énekelni a gyermekek, műsoron két kánon és egy rövid Liszt Ferenc dal, a Hajnalozó. A bemutatkozás érdekessége, hogy a kórusvezetést ezúttal Sándor Sarolta frissen végzett zenetanárnő vállalta, neki ez lesz élete első fellépése karvezetőként.
A kilenc együttes előadásáról  kisfilm készül, amit a következő írásunkban közzé teszünk.

* A január 22-i ünnepi himnusz-napon nálunk farsangi gyermekkarnevál zajlik: a táncok, farsangi jókedv és a terített asztal lesz ezúttal a magyar kultúra része.

* A Gyermekfilharmónia az ünnepi hangversenyét Kézdivásárhelyen tartja a Kovászna Megyei Tanács meghívására. Pozsony Ferenc néprajzkutató életműdíjának átadásán szerepelünk. Első kézdivásárhelyi fellépésünk 40 évvel ezelőtt 1985 áprilisában történt, szintén a Vigadó nagytermében. A lepusztult, elhagyott, egérlakta szecessziós épületet azóta felújították, a Gyermekfilharmónia is több generációt váltott ez idő alatt.

... jó kedvvel, bőséggel!