Szentegyházi torony

Egyre gyakrabban hallom közös nótázásaink alkalmával, hogy a nagyfalusi énekeket ily módon "modernizálják": Szentegyházi barna kislány mit viszel a kosárban?, Szentegyházi torony, jaj de messzire látszik..., Szentegyházi lányok tyúkot ültettek...

Vajon melyik toronyról szól a nóta? A bányairól vagy a nagyfalusiról?

A Szentegyháza helységnév 1990 előtt még nem létezett. A Vlăhița településnevünket kellett magyarítani valahogy a szabadság mámorában, a forradalom után. Akkor született meg a Szentegyháza név, de a népdalok, melyeknek születési, kialakulási ideje köztudottan legkevesebb száz év, semmiképpen sem kaphatnak ilyen újkeletű megnevezéseket. Ezelőtt 80-100 évvel Szentegyházas-nagyoláhfalunak mondták a falut, Szentkeresztbányának a Bányát. Az énekeinkben a falunév lerövidítésével születtek és éltek a dalszövegek: Nagyfalusi torony, Nagyfalusi lányok, Nagyfaluban nincsen legény, vagy éppen a Réten, réten... Ezek a népdalok általánosan elterjedtek, szívesen énekli a kápolnási, lövétei falu is átkeresztelve magáénak, de mi "tudjuk", hogy ezek saját, helyi jellegű nótáink. (Érdekes, hogy anekdotáinkban, tréfáinkban a népnyelv Oláhfalunak emlegeti Szentegyházasfalut.)

A népdalok szövege, dallama fokozatosan csiszolódik, alakul.

Arra, hogy a szövegben levő településnév átalakulhasson és a köztudatban szentegyháziként szerepeljen, még várni kell legalább 70 évet. Jelenleg a nagyfalusi helynév átírása szentegyházira a néphagyomány durva megsértése. BŰN, IDÉTLENSÉG, GICCS!

Haáz Sándor zenetanár

Karneváli szerelem

Iskolai álarcosbál, vakációs hangulat. Február 1-én az V-VIII. osztályok, másnap, pénteken az elemi. Minden megy a maga megszokott ritmusában, forgatókönyv szerint. Harsány tombolajegy-árusítás az előző tanítási napokon, titokzatoskodó osztályközösségek, utolsó simítások, színpadi próbák. Az új módi szerint már nincs egyéni maszkok felvonultatása. Színdarabokat, fantáziajeleneteket, egy-egy kis modern tánccal megfűszerezve kínálnak a nagyobbak. A kicsik a tanítóik ötleteit viszik színpadra, szülői segédlettel. Ennek megfelelően a kicsik előadásain nagyobb a nézősereg is. Az internet végtelen ötlet és látvány-zuhataga találkozik az amatőr, de lelkes teljesítmények lehetőségeivel. A hangosítás, erősítés minősége továbbra se akar profi lenni. Ez is a hagyományok része.

De mindez kit érdekel, amikor a lelkesedés és az öröm lerí gyermekeink arcáról. Lejárt az előadás, jöhet a bulíííí! Pikk-pakk, lámpák le, zenének nevezett döngetés fel és az éktelen lármában tolong a sereg a karzat alatti "kiszolgáló egységeknél". Ezután következhetne a tánc, de lám, a táncparkett üres. Zsiványék az épület körül kergetőznek, a leánykák a WC ajtókat csattogtatják, egy jelentős réteg pedig mobil telefonjait babusgatja. Kerekre meredt szemüket világítja a kis képernyő, annyira elmerülnek az igézetben, hogy alig veszik észre, amikor kezükből kikapva valaki összeszedi Samsung-Galaxy-Nokia-Huawei műcsodáikat.

- Amíg nem táncoltok egyet, nincs telefon!

Filiprojekt 2.0

2018. február 3-án este érkeztek meg Szentegyházára a magyarfalusi és lészpedi moldvai magyar (csángó) gyermekek, hogy újabb teljes négy napot töltsenek együtt a Gyermekfilharmónia szervezésében a nagyoláhfalusi székely barátaikkal. Ez a projekt tulajdonképpen a Fili moldvai turnéjának folytatása, a nyári szünidőben elkezdődött baráti kapcsolatok ápolása, megerősítése. Összesen 24 tanuló és 4 tanítójuk érkezett a Románia Moldva nevezetű régiójának katolikus magyar közösségeiből.Ott a gyermekek román tannyelvű iskolákban tanulnak, de iskolai és iskolán kívüli foglalkozások keretében tanulják a magyar anyanyelvet, ápolják archaikus helyi dialektusukat. Kiss Annamária és Kiss Csaba hozták el Magyarfaluból legügyesebb tanítványaikat, Hoffmann Ferenc (PSP) és Márton Attila tanító bácsi kísérte a tanítványokat Lészpedről. A közös nyelvtanulás érdekében a szentegyházi filis gyermekekhez párosával kerültek szállásra a vendégek.

Egymillió

Honlapunk, a www.fili.ro a Szentegyházi Hírlap folytatásaként született 2003-ban. A honlap megalkotása, létrehozása Benedek Barna fiatal informatikus ötlete kivitelezéseként indult útjára. Immár 11 éve, 2006-tól Tókos Attila (Pecek) kezeli. Igényes külső és számtalan remek fényképfelvétel dicséri keze munkáját. A Gyermekfilharmónia koncertkörútjainak és az alapítványi munkának alapembereként belülről, belső emberként kezeli a hírfolyamokat rendszeres újításaiként jutottunk a mai színvonalra.

 

2010 karácsonyától sikeres társként jelenik meg a magyarországi testvér a www.fili.hu Berlinger Gábor szerkesztésében. A két honlap kölcsönösen egészíti ki egymást, látogatottságuk egyforma arányú. A kanadai turnénk folyamán a romániai portálunknak óriási nézettsége lett, azóta is napi ezernél több rákattintást tart nyilván a számláló. Október 29-én, vasárnap délutánra értük el a milliós látogatószámot. A játék kedvéért ezt pénzjutalomhoz kötöttük, aminek sikeres nyertese a mellékelt SMS alapján Márton Kristóf IV. osztályos tanuló lett. A Fili újdonsült bariton-kürtöse is leírta ezt az élményt:

Aki magyar volt, az mind büszke lehetett

Hazajött Kanadából a Gyerekfili, Haáz Sándor tanár urat kifaggattuk a nagy turné részleteiről.

Tizenkét napos turné alatt hódította meg Kanadát a szentegyházi Gyermekfilharmónia 127 tagja. A 35 éves együttes képviselte a magyarságot Kanada 150. születésnapján Torontóban. Hosszas előkészületek után 13 felnőtt kísérővel indultak útnak angol és francia dalokkal a tarsolyukban, és lelket öntöttek a világ másik felére vándorolt honfitársainkba.

 

Tíz napja itthon

Hosszú alvásokkal végre átálltunk. Éjjel már nem koslatunk a szobánkban, nappal nem kell lebújni. Minden ismerősünk üdvözöl az utcán, integetnek, járókelők, ismeretlenek mondják, hogy amíg úton voltunk minden nap a világhálót lesték és imádkoztak, nehogy valami bajunk essen. Volt, aki csalódott, hogy hazajöttünk, mert akkor ő most már mit néz a facebook-on? Az imák meghallgatásra találtak és a Városnapi szabadtéri koncerten egy héttel érkezésünk után bemutattuk szüleinknek kanadai műsorunkat. A bemondószövegeken annyit változtattunk, hogy a nóták szüneteiben részletesen elemlegettük a kanadai turnénk Nagy Kalandjait. Tankó Gabika megvásárolta Canada nevű lovát, mi pedig jelzőtáblával felavattuk fenyőfaültetvényes kertünket. Tíz nap múltán is visszatérő éjjeli álmunk a kanadai táj, épületek, kedves baráti arcok... Mély nyomatú emlékképek, nehéz tőlük szabadulni. Mindeközben sorakoznak a riportok, újságcikkek a hazai médiában. Simó Veronika írása az uh.ro portálon jelent meg, itt olvasható.

 

Köszönjük Kanada! Köszönjük Magyarország!

A megtartó énekléstől a megtartott erdőig

A Fili turnéjáról és annak hasznáról beszélgetett Simó Márton újságíró Haáz Sándorral.


Úgy ültünk le beszélgetni a jeles karnaggyal, a Szentegyházi Gyermekfilharmónia vezetőjével, hogy immár nem a Niagara-vízesés, s nem valamelyik kanadai nagyváros utcaképe, hanem a megszokott székelyföldi környezet, történetesen éppen Udvarhely belvárosának patinás épületei, a Belvárosi Református templom, a Barátok Temploma, vagy éppen a központi szökőkút alkotta a hátteret. Az idén harmincöt éves Fili megálmodójával és lelkével régi barátokként beszélgettünk.

 

Milyen érzés hazaérkezni? - fogalmazódott meg mindjárt az önkéntelenül jelentkező kérdés.

Csodálatos! Idehaza minden üde, zöld és friss. Virágosak a rétek, buják az erdők. Kanada egy nagyon civilizált ország, s a civilizációval az is jár, hogy nyírják a füvet, a bokrokat, a fákat…

 

 

Fili üdvözlet

Esélyünk sincs szeretett honlapunkat szinten tartani! A napi blog, híradás és filmecskék testvérhonlapunkon a www.fili.hu portálon olvashatók, láthatók. Esetleg tájékozódhatnak a www.eszm.ro honlapon vagy a Hargita Népe napilap hasábjain is.

A Fili szófogadó, egészséges és jól teljesít! (bár ez még csak a turnénk kezdete) Üdv. Vadnyugatról!!!

Adományaikkal Őket támogathatják!

Support the Gifted

Many members of the Children’s Philharmonia are talented musicians or singers. You can observe this on our Ontario 150 concerts. But what will happen with them? We’d love it, if students from Szentegyházasfalu could continue their studies, if they would finish high school, even go to college and use their abilities in Transylvania as musicians, entrepreneurs or in tourism. But because their family’s wages are often slightly above the subsistence level, contributing financially to their education through our foundation could make a huge difference.

Would you like to be a part of this dream? On our website www.fili.ro you can browse through a portrait-gallery for our Canadian tour. It’s possible to individually sponsor any of our members! We gladly answer any of your questions or give you more information if you write us at Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát..

Bank account number:

Fundatia Filarmonica de Copii - Vlahita, Romania

SWIFT (BIC): OTPVROBU

RO86OTPV261000213928CA01

Turné feladat

Turnés feladat!

A mellékelt vízfestményt Haáz Rezső nagyapám festette 1924-ben. A képen Szepesbéla főterének egy részlete látszik, a bástya tövében levő kis épületben született Ő, 1883-ban. Azóta ezeket az előtérben lévő házakat lebontották, a két torony még megvan, körülöttük park.

A turnénk hetedik napján Krakkóból Szepesbélára utazunk, a főteret és a temetőt látogatjuk meg.

FELADAT: találd meg a helyet, ahol ült a művész 92 évvel ezelőtt, készíts lehetőleg pontos fényképet az épületekről!

A legsikeresebb fénykép díjat kap!

(a festményről kaptok kis színes másolatokat)